Miért ültessünk fákat?
fák a világ legfontosabb pillérei mind az ember, mind a környezet számára. A víz és a levegő megtisztításával és jobb társadalmi feltételek megteremtésével a hasznunkra válnak. Jót tesznek a környezetnek azáltal, hogy otthont biztosítanak az élet különféle formáinak, hűtik éghajlatunkat és javítják talajunkat.
A faültetés előnyei:
VÍZ
Tisztítás
A fák megtisztítják a vizet és lassítják az esőt azáltal, hogy gyökereikkel szűrik azt. Ez a folyamat megakadályozza az eróziót, és csökkenti a telítettség és az áradás kockázatát.
Vízellátás
A világ legnagyobb városainak nagyjából 1/3-a ivóvizének nagy része védett erdőterületekre támaszkodik. Ez olyan városokat foglal magában, mint New York és Szingapúr.
Levegő
Oxigén termelés
A fákat és erdőket gyakran „a bolygó tüdejének” nevezik, nagyon egyszerű okból: oxigént termelnek. Becslések szerint 1 hektárnyi fa 12 ember oxigénszükségletét képes biztosítani egy évre.
Felszívja a káros gázokat
A fák a szén-dioxid elnyelése mellett olyan káros szennyező gázokat is felszívnak, mint a kén-dioxid, ózon, ammónia, szén-monoxid és nitrogén-oxidok.
Hűtés
A fák lehűtik a környező levegőt azáltal, hogy árnyékot adnak, és a transzpirációs hűtésnek nevezett eljárással. Itt a fák vízcseppeket bocsátanak ki leveleikből, amelyek párolgásukkor lehűtik a környező területet.
TÁRSADALMI ELŐNYÖK
Orvosi tulajdonságok
Különböző fajok fakéregéből, leveleiből és virágaiból számos gyógyszert nyerünk. Ezeket általában a gyógynövénygyógyászatban használják, de a gyógyszeriparban sok vegyület alapja az eredetileg fákból kivont vegyület.
Fejlődő világ
A világ szélsőségesen szegényei közül sokan erdős területek közelében élnek. Egyes trópusi és szubtrópusi régiókban az ezekből az erdőkből nyert élelmiszerek, italok és felszerelések a háztartások összkeresetének akár 28%-át is kiadhatják.
Mentális egészség
Kimutatták, hogy a fák és a természet javítja a mentális egészséget és a megismerést mind az egészséges, mind a mentális betegségben szenvedőkben.
ÁLLATVILÁG
Otthonok
Az erdők a világ szárazföldi biológiai sokféleségének körülbelül 80%-át teszik ki. Ez a kis gerinctelenektől a nagy emlősökig terjed.
Rovarok
A fák nagyszámú rovarpopulációt is támogatnak, egyes fák, például a nyír és a fűz több mint 300 rovarfajt is eltartanak.
Megakadályozza a kihalást
Naponta akár 100 faj is kihalhat a bezárt trópusi esőerdők elvesztése miatt.
ÉGHAJLAT
CO2 kibocsátás csökkentése
A természetes erdők megkötik a CO2-t. Az erdők és fák évente 2 milliárd tonna CO2-nak megfelelő mennyiséget nyelnek el, ami a fosszilis tüzelőanyagok elégetése során felszabaduló összes CO2 nagyjából 1/3-a.
Az erdőirtás a CO2-készletek felszabadulásával fokozza az éghajlatváltozást. A globális kibocsátások nagyjából 18%-a az erdőirtásból származik (5-10 GtCO2e), ami több, mint a világ teljes közlekedési ágazata.
TALAJ
Védelem
A fák kevésbé teszik ki a talajt az eróziónak. A fa lombkorona védelmet nyújt az alatta lévő talajnak is.
Tápanyag-újrahasznosítás
A fa törmeléke (gyakran lehullott levelek formájában) lehetővé teszi a tápanyagok újrahasznosítását a fák és a talaj között.
Talajszerkezet
A fa gyökerei fellazítják a termőtalajt és növelik az altalaj porozitását. Ezenkívül az évelő fákból származó megbízható szénforrás jótékony hatással van a talajban lévő mikroorganizmusokra, amelyek megkötik a talajrészecskéket, javítva a szerkezetet.